Trackery Solarne
Dla Domu i Firmy
+48 732 626 765
Oferta
Trackery Solarne
Sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem.
TRACKER GALAXTER
M12 MOC
80.590 zł/netto
TRACKER GALAXTER
M15 MOC
84.863 zł/netto
TRACKER GALAXTER
M18 MOC
89.135 zł/netto
TRACKER GALAXTER
L18 MOC
104.635 zł/netto
TRACKER GALAXTER
L21 MOC
110.658 zł/netto
TRACKER GALAXTER
L24 MOC
115.680 zł/netto
TRACKER GALAXTER
XL24 MOC
136.180 zł/netto
TRACKER GALAXTER
XL28 MOC
142.710 zł/netto
TRACKER GALAXTER
XL32 MOC
149.240 zł/netto
Jak działa solar tracker GALAXTER M/L/XL?
Tracker solarny to ruchoma tafla kilku bądź kilkunastu (12 szt) lub kilkudziesięciu (32szt) panel fotowoltaiczny, który sterowany systemem GPS pochyla panele fotowoltaiczne na północ lub południe a także obraca tafle tych paneli fotowoltaicznych od wschodu na zachód w celu podążania za słońcem, dzięki czemu produkcja maksymalna nie wynosi 2-3 godziny (wtedy gdy mają ją wszyscy i inwertery się wyłączają) ciągu dnia ale na 10-12 godzin. Dzięki wykorzystaniu systemu nadążnego opartego o GPS dla trackerów, panele solarne ustawiają się w najbardziej optymalnej pozycji w stosunku do słońca przez cały rok 24 godziny na dobę. System GPS także zabezpiecza tracker przed silnym wiatrem (kładzie go do poziomu przy przekroczeniu siły wiatru powyżej 40 km/h) zawsze jest w stanie znaleźć optymalną pozycję i dzięki temu uzyskać więcej energii.
Wg naszych doświadczeń i realnych wyników przyjmujemy, że dzięki takiemu rozwiązaniu efektywność instalacji fotowoltaicznej na trackerze rośnie min. o 60% (oczywiście może się to różnić w zależności od ekspozycji trackera na wschodzie i zachodzie).
Klienci którzy mają trackery nie chcą aby instalacja zajmował dużo powierzchni na działce, nie chcą niszczyć sobie dachu dziurawiąc go licznymi „szpilkami” i mocowaniami, dbają o bezpieczeństwo rodziny i najbliższych poprzez montaż instalacji z dala od zabudowań, cenią sobie jakość i prestiż jego posiadania, zyskując zwiększoną produkcje warto trochę więcej zapłacić .
Podwyżka cen prądu - prognozy na najbliższe lata
W roku 2022 część zakładów pracy została zamknięta lub ogłosiła upadłość gdyż cena energii na tej samej giełdzie TGE osiągnęła poziom 3.000 zł/MWH.
Jeśli ktoś jeszcze myśli lub ma nadzieję że rzad Polski utrzyma nie rynkowe dopłaty do cen energii utrzymując je na zaniżonym sztycznym poziomie to się myli, niestety tak nie będzie.
Zakłady energetyczne tzw operatorzy wystąpili do URE (Urzędu Regulacji Energetyki) z propozycją nowych taryf na przyszły rok.
Propozycje te zawierają ceny o ponad 80% większe niż dziś płacimy.
Co to oznacza ?
Załóżmy że macie Państwo średniej wielkości dom ok 130-150 m2, rodzina liczy sobie 5 osób jest karta dużej rodziny, macie Państwo ogrzewanie ekologiczne np pompę ciepła, a zużycie Państwa na rok wynosi 13.000 kwh (realny prawdziwy przykład), to co to oznacza ?
Oznacza to że zgodnie z tarczą rządu macie Państwo 3.000 kwh do zużycia po cenie zaniżonej nierynkowej czyli ok 0,70 zł/kwh + przesyły + VATY, akcyzy itp
Cena łączna wtedy oscyluje ok 1,5 – 2 zł/brutto.
To oznacza rachunek za te 3.000 kwh na poziomie 4.500 – 6.000 zł/brutto.
Jednak pozostaje jeszcze ok 10.000 kwh które też ponad ten limit zużyjemy. Ile zatem będzie nas to kosztowało dodatkowo ?
Policzmy :
Cena proponowana za czystą energię to 1.500-2.000 zł + przesyły + VATy, akcyzy itp
Cena łączna wtedy oscyluje ok 2,3 – 3 zł/brutto.
To oznacza rachunek za te dodatkowe 10.000 kwh na poziomie od 23.000 – nawet do 30.000 zł/brutto.
Takie są fakty. Pozostawiamy do przemyślenia.
Rodzaje trackerów fotowoltaicznych
Na rynku istnieje wiele rodzajów różnych trackerów, najpierw je wymienimy te z którymi się spotkaliśmy a potem je po krótce omówimy:
1. tracker jednoosiowy – umożliwia ruch systemów fotowoltaicznych w jednej płaszczyźnie tj. pionowej lub poziomej, podąża za ruchem słońca ze wschodu na zachód lub z południa na północ, takie trackery są głownie stosowane na farmach fotowoltaicznych lub konstruowane przez pasjonatów w zaciszu garażu.
Do obrotu wykorzystywane są obrotnice , piasty, siłowniki, silniki z przekładniami. Kąty obrotu są przeważnie mocno ograniczone , czasem mało dokładne i pracujące niedokładnie. Max zakres pracy to przeważnie ok 130 stopni w kierunku wschód zachód oraz ok 45 stopni południe północ. Jako system sterowania głównie stosowane są systemy naprowadzające oparte o fotokomórkę. Czas co jaki tracker ma wykonać ruch programuje się osobno, system posiada przeważnie jakieś zabezpieczenie przeciw wiatrowe. Tracekry te przeważnie dają ok 20-40% więcej energii niż instalacja stacjonarna.
a) oś pionowa obrotowa – obrotnica, piasta ciągnika, piasta samochodu itp
b) oś pozioma obrotowa – głownie na małe trackery przydomowe
c) trackery na farmy PV – profesjonalne trackery w ilościach MW * xx produkowane także przez naszą firmę
2. tracker dwuosiowy – umożliwia ruch paneli zarówno w osi pionowej (ze wschodu na zachód) jak i osi poziomej (z południa na północ), jest bardziej wydajny a jego wyniki przeważnie kształtują uzyski pomiędzy 55 % – nawet do 120 % więcej w stosunku do uzysku z instalacji (my przyjmujemy do obliczeń aby było bezpiecznie i nie wprowadzało Klientów w błąd wartość 60% jako satysfakcjonujący uzysk) , sprawdza się głównie w przydomowych instalacjach słonecznych, wymaga zdecydowanie mniej miejsca niż instalacje naziemne, jest o wiele bezpieczniejszy w stosunku do instalacji na dachach, pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną energię solarną poprzez podążanie za słońcem ze wschodu na zachód oraz za jego wysokością (góra-dół). Większa produkcja wynika z czasu ekspozycji na słońce a nie że w danej chwili instalacja 10 kw będzie dawała 16 kw.
a) element obracający – dwa siłowniki – najmniej stabilna konstrukcja posiadająca duże „luzy” i stosunkowo mały zakres ruchu
b) element obracający – dwie obrotnice – najbardziej zaawansowane rozwiązanie cechujące się doskonałymi zakresami pracy ( w osi pionowej tracker może mieć zakres pracy taki jak zakres świecenia słońca w najdłuższe dni roku, w osi poziomej nawet do 85%, poparte obliczeniami i projektami konstruktorów z wieloletnim doświadczeniem.
c) element obracający – obrotnica i siłownik (lub silnik ze śrubą) – ten typ trackera uwielbiany jest przez konstruktorów „garażowych”, którzy z dostępnych części samochodowych czy maszyn rolniczych wytwarzają czasem pracujące nawet fajnie tracekry, jednak nie możemy to mówić na pewno o żadnym bezpieczeństwie pracy i jakichkolwiek przeliczeniach konstrukcyjnych.
Jakie mamy główne zalety i korzyści wynikające z montażu instalacji fotowoltaicznej na trackerze, które Klienci sobie cenią najbardziej :
– praca od 4.00 do 22.00 – zawsze z optymalną pozycją względem słońca,
– wykorzystanie 100% mocy falowników – inwertery pracują najefektywniej przy najwyższym obciążeniu,
– średnio od 60% nawet do 120% większy uzysk energii w ciągu dnia w stosunku do tradycyjnej instalacji naziemnej ustawionej na południe (wiem że to niemożliwe, ale mamy to potwierdzone wynikami z inwerterów )
– przy instalacjach do 10 kw mniejsze potrącenie energii przez operatora sieci – dzięki zmniejszonej ilości paneli operator potrąca tylko 20 % a nie 30% wyprodukowanej energii ( co tak naprawdę stanowi potrącenie nawet o 50% więcej przez operatora)
– mniejsze wymagania co do ilości niezbędnego miejsca – trackery nie wymagają dużych areałów w celu zamontowania instalacji,
– większe bezpieczeństwo elektryczne i przeciwpożarowe ze względu na oddalenie instalacji od budynków mieszkalnych/gospodarczych,
– w przypadku gradu tracker można ręcznie ustawić w pozycji pionowej, co pozwoli na znaczne zminimalizowanie potencjalnych strat,
– automatyczne dwu stopniowe zabezpieczenie przed wiatrami i wichurami – przy dużym wietrze tracker automatycznie ustawia się poziomo w celu zmniejszenia siły oporu,
– chętniej ubezpieczane przez ubezpieczycieli PZU , Hestie, Wartę, w przeciwieństwie do instalacji PV zamontowanej na dachu, panele słoneczne na trackerze nie nagrzewają się i stanowią mniejsze ryzyko dla ubezpieczycieli.